Edukira joan

Bannewitz

Bannewitz
Bannewitz
herrixka
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonySächsische Schweiz-Osterzgebirge District
Izen ofizialaBannewitz
Jatorrizko izenaBannewitz
Posta kodea01728
Udalerri kodea14628050
Geografia
Koordenatuak50°59′35″N 13°43′00″E / 50.9931°N 13.7167°E / 50.9931; 13.7167
Mapa
Azalera25,76 km²
Altitudea280 m
MugakideakFreital, Dresden, Kreischa eta Rabenau
Demografia
Biztanleria11.013 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.659 (%51,4) (%48,6) 5.354 alt_right
Dentsitatea428 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0351, 035206
Hiri senidetuakBräunlingen
MatrikulaPIR
bannewitz.de

Bannewitz Alemaniako udalerria da. Saxonia estatuan kokatuta dago, Sächsische Schweiz-Osterzgebirge barrutian. Azken zentsuaren arabera 11.013 biztanle zituen 25,8 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 11.170 biztanle zituen: 5.411 gizonezko (% 48,4) eta 5.757 emakumezko (% 51,5); 100 emakumeko 94,0 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 2,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,2 ezkongabeak ziren eta % 46,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.70010.80010.90011.00011.10011.200201620182020202220242026BannewitzBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.410 gizon, 5.757 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.04
 
75+
 
14.82
13.23
 
65-74
 
13.48
23.09
 
50-64
 
21.90
15.43
 
40-49
 
12.68
10.85
 
30-39
 
12.37
2.09
 
25-29
 
2.01
4.73
 
18-24
 
4.45
2.94
 
15-17
 
2.34
10.44
 
6-14
 
10.72
3.48
 
3-5
 
3.09
2.68
 
0-2
 
2.14
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 95,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 4,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,6k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 91,4 beraiek etorritakoak ziren eta % 9,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

10.624
Migrazio-jatorririk gabe (10.624)Migrazio-jatorri osoa (475)Migrazio-jatorri partziala (71)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.476 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.844, % 51,9) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 92,8 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,26 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 56,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.476etxebizitza
92,8 m²batez besteko azalera
6,26 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.844
2.330
Jabetzan (2.844)Alokairuan (2.330)Aisialdikoa (32)Hutsik (266)
% 4,8hutsik dauden tasa
% 56,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.407). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.987); eraikin guztien % 79,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.533 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra126
2 gela506
3 gela1.294
4 gela1.407
5 gela1.068
6 gela619
7 gela edo gehiago444

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.033
1919-1949629
1950-1959121
1960-1969301
1970-1979137
1980-1989152
1990-19991.987
2000-2009644
2010-2015194
2016 eta geroago272

Berogailu mota

4.533
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (192)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (259)Bloke-berogailua (Blockheizung) (263)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.533)Labe indibiduala (214)Berogailurik gabe (12)

Guztira 2.941 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.108, % 71,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.239).[3] Guztira 5.093 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.879, % 36,9).[4]

2.941bizitegi-eraikin
5.093etxegune

Eraikin mota

2.108
385
356
Etxe bakartua (2.108)Etxe atxikia (bikoitza) (385)Ilarako etxea (356)Bestelako eraikin mota (89)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.239
323
Etxebizitza bakarra (2.239)2 etxebizitza (323)3-6 etxebizitza (232)7-12 etxebizitza (108)13 etxebizitza edo gehiago (40)

Etxegunearen tamaina

1.706
1.879
718
562
Pertsona bakarra (1.706)2 pertsona (1.879)3 pertsona (718)4 pertsona (562)5 pertsona (157)6 pertsona (75)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]