Edukira joan

Bergatreute

Bergatreute
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeTübingen
Baden-Württembergeko baserri-barrutiRavensburg District
Posta kodea88368
Udalerri kodea08436014
Geografia
Koordenatuak47°51′02″N 9°44′52″E / 47.8506°N 9.7478°E / 47.8506; 9.7478
Mapa
Azalera23,17 km²
Altitudea606 m
MugakideakBad Waldsee, Baienfurt, Baindt, Schlier eta Wolfegg
Demografia
Biztanleria3.176 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 1.569 (%49,4) (%50,6) 1.607 alt_right
Dentsitatea137 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07527
Hiri senidetuakLeubnitz (en) Itzuli
MatrikulaRV
bergatreute.de

Bergatreute Alemaniako udalerria da. Baden-Württemberg estatuan kokatuta dago, Ravensburg barrutian. Azken zentsuaren arabera 3.176 biztanle zituen 23,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 3.154 biztanle zituen: 1.605 gizonezko (% 50,9) eta 1.548 emakumezko (% 49,1); 100 emakumeko 103,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 18,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 41,5 ezkongabeak ziren eta % 46,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea22002400260028003000320034001970198019902000201020202030BergatreuteBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 1.608 gizon, 1.551 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
5.85
 
75+
 
9.03
10.63
 
65-74
 
10.64
25.75
 
50-64
 
24.95
10.95
 
40-49
 
10.32
11.75
 
30-39
 
13.48
7.21
 
25-29
 
6.06
8.21
 
18-24
 
7.22
3.42
 
15-17
 
3.29
8.58
 
6-14
 
8.58
3.98
 
3-5
 
2.84
3.67
 
0-2
 
3.61
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 85,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 12,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,7k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

2.693
408
Migrazio-jatorririk gabe (2.693)Migrazio-jatorri osoa (408)Migrazio-jatorri partziala (53)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 1.443 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (904, % 62,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 115,49 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,45 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 67,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

1.443etxebizitza
115,49 m²batez besteko azalera
6,45 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

904
457
Jabetzan (904)Alokairuan (457)Aisialdikoa (9)Hutsik (72)
% 4,7hutsik dauden tasa
% 67,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 5 gela zituzten (352). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (265); eraikin guztien % 80,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (1.136 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra14
2 gela82
3 gela212
4 gela323
5 gela352
6 gela245
7 gela edo gehiago209

Eraikuntza garaia

1919 aurretik175
1919-194976
1950-195970
1960-1969185
1970-1979146
1980-1989239
1990-1999265
2000-2009116
2010-201576
2016 eta geroago94

Berogailu mota

1.136
172
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (99)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (19)Bloke-berogailua (Blockheizung) (3)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (1.136)Labe indibiduala (172)Berogailurik gabe (18)

Guztira 937 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (703, % 75,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (657).[3] Guztira 1.342 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (431, % 32,1). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabekin ziren (426, % 31,7).[4]

937bizitegi-eraikin
1.342etxegune

Eraikin mota

703
102
77
Etxe bakartua (703)Etxe atxikia (bikoitza) (102)Ilarako etxea (49)Bestelako eraikin mota (77)

Etxebizitza kopurua eraikineko

657
161
105
Etxebizitza bakarra (657)2 etxebizitza (161)3-6 etxebizitza (105)7-12 etxebizitza (8)

Etxegunearen tamaina

405
431
234
183
Pertsona bakarra (405)2 pertsona (431)3 pertsona (234)4 pertsona (183)5 pertsona (60)6 pertsona (29)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]