Edukira joan

Bockenem

Bockenem
Hanseatic city (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiHildesheim barrutia
Posta kodea31167
Udalerri kodea03254008
Geografia
Koordenatuak52°00′42″N 10°07′55″E / 52.0117°N 10.1319°E / 52.0117; 10.1319
Mapa
Azalera109,96 km²
Altitudea110 m eta 122 m
MugakideakHahausen, Sehlde, Wallmoden, Lutter am Barenberge, Seesen, Lamspringe, Neuhof, Lower Saxony (en) Itzuli, Sehlem, Lower Saxony (en) Itzuli, Bad Salzdetfurth eta Holle
Demografia
Biztanleria9.362 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 4.609 (%49,2) (%50,8) 4.753 alt_right
Dentsitatea85 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05067
MatrikulaHI
bockenem.de

Bockenem Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Hildesheim barrutian. Azken zentsuaren arabera 9.362 biztanle zituen 110 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 9.600 biztanle zituen: 4.826 gizonezko (% 50,3) eta 4.774 emakumezko (% 49,7); 100 emakumeko 101,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,6 ezkongabeak ziren eta % 45,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea9300940095009600970098009900201620182020202220242026BockenemBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.833 gizon, 4.778 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.72
 
75+
 
14.04
12.81
 
65-74
 
12.14
26.09
 
50-64
 
25.99
11.21
 
40-49
 
11.51
9.79
 
30-39
 
10.61
4.74
 
25-29
 
4.25
6.62
 
18-24
 
6.38
2.94
 
15-17
 
2.87
9.44
 
6-14
 
7.33
2.96
 
3-5
 
2.78
2.69
 
0-2
 
2.09
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 84,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 14,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.123
1.378
Migrazio-jatorririk gabe (8.123)Migrazio-jatorri osoa (1.378)Migrazio-jatorri partziala (100)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.013 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.877, % 57,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 113,2 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 4,81 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 6,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 62,3 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.013etxebizitza
113,2 m²batez besteko azalera
4,81 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.877
1.773
Jabetzan (2.877)Alokairuan (1.773)Aisialdikoa (23)Hutsik (341)
% 6,6hutsik dauden tasa
% 62,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.112). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.599); eraikin guztien % 93,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (3.991 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra30
2 gela273
3 gela762
4 gela1.112
5 gela1.041
6 gela704
7 gela edo gehiago1.089

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.599
1919-1949318
1950-1959518
1960-1969863
1970-1979604
1980-1989284
1990-1999509
2000-2009213
2010-201528
2016 eta geroago74

Berogailu mota

3.991
507
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (114)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (301)Bloke-berogailua (Blockheizung) (19)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (3.991)Labe indibiduala (507)Berogailurik gabe (81)

Guztira 3.438 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.483, % 72,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.614).[3] Guztira 4.524 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.754, % 38,8).[4]

3.438bizitegi-eraikin
4.524etxegune

Eraikin mota

2.483
331
444
Etxe bakartua (2.483)Etxe atxikia (bikoitza) (331)Ilarako etxea (444)Bestelako eraikin mota (185)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.614
550
Etxebizitza bakarra (2.614)2 etxebizitza (550)3-6 etxebizitza (221)7-12 etxebizitza (48)13 etxebizitza edo gehiago (7)

Etxegunearen tamaina

1.754
1.545
630
390
Pertsona bakarra (1.754)2 pertsona (1.545)3 pertsona (630)4 pertsona (390)5 pertsona (136)6 pertsona (67)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]