Edukira joan

Bormio

Bormio
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lombardia
ProbintziaSondrioko probintzia
Izen ofizialaBormio
Posta kodea23032
ISTAT kodea014009
HerriburuaBormio
Geografia
Koordenatuak46°28′09″N 10°22′20″E / 46.469248°N 10.372171°E / 46.469248; 10.372171
Mapa
Azalera41,44 km²
Altitudea1.225 m
MugakideakStilfs, Valdisotto, Valfurva, Valdidentro eta Val Müstair
Demografia
Biztanleria3.893 (2025eko urriaren 31)
Dentsitatea94 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0342
Katastro kodeaB049
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaSO
comune.bormio.so.it

Bormio Italiako udalerri bat da. Sondrioko probintzian kokatuta dago, Lombardia eskualdean. 3.893 biztanle ditu, 41,44 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Stilfs, Valdisotto, Valfurva, Valdidentro eta Val Müstair.

BiztanleriaUrtea15002000250030003500400045001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.924 gizon, 1.984 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.16
 
95-99
 
0.55
0.78
 
90-94
 
1.97
3.53
 
85-89
 
3.78
2.96
 
80-84
 
4.79
6.13
 
75-79
 
6.00
4.94
 
70-74
 
7.06
7.17
 
65-69
 
6.80
8.37
 
60-64
 
9.22
7.69
 
55-59
 
8.22
7.85
 
50-54
 
6.65
5.82
 
45-49
 
6.05
4.21
 
40-44
 
5.49
5.25
 
35-39
 
4.49
6.44
 
30-34
 
5.65
6.13
 
25-29
 
4.03
4.94
 
20-24
 
4.79
4.63
 
15-19
 
4.79
4.99
 
10-14
 
4.03
4.26
 
5-9
 
3.07
3.74
 
0-4
 
2.52
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 6.130 etxebizitza zeuden: 1.754 (% 28,6) okupatuta eta 4.376 (% 71,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 78,6 jabetzan zeuden, % 10 alokairuan eta % 11,4 beste titulu batekin.

6.130etxebizitza (2021)
1.754okupatuak
4.376hutsik (% 71,4)

Erabilera (2021)

1.754
4.376
Okupatuak (1.754)Hutsik edo ez-okupatuak (4.376)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

78,6
10
11,4
Jabetzan (78,6)Alokairuan (10)Beste titulu batekin (11,4)

2024an 1.811 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 770 (% 42,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.811etxegune (2024)
770pertsona bakarrekoak (% 42,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide770
2 kide464
3 kide264
4 kide239
5 kide edo gehiago74

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]