Edukira joan

Cori

Cori
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
ProbintziaLatinako probintzia
Izen ofizialaCori
Posta kodea04010
ISTAT kodea059006
HerriburuaCori
Geografia
Koordenatuak41°39′00″N 12°55′00″E / 41.65°N 12.9167°E / 41.65; 12.9167
Mapa
Azalera85,31 km²
Altitudea384 m
MugakideakArtena, Cisterna di Latina, Lariano, Montelanico, Norma, Rocca Massima eta Segni
Demografia
Biztanleria10.366 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea122 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06
Hiri senidetuakPefki (en) Itzuli eta Mińsk Mazowiecki
Katastro kodeaD003
Sailkapen sismikoa2B  
MatrikulaLT
comune.cori.lt.it

Cori Italiako udalerri bat da. Latinako probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 10.366 biztanle ditu, 85,31 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Artena, Cisterna di Latina, Lariano, Montelanico, Norma, Rocca Massima eta Segni.

BiztanleriaUrtea5000600070008000900010.00011.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.293 gizon, 5.172 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.11
 
95-99
 
0.48
0.55
 
90-94
 
1.66
1.93
 
85-89
 
3.46
2.21
 
80-84
 
3.69
5.18
 
75-79
 
6.23
5.01
 
70-74
 
6.46
6.23
 
65-69
 
6.26
8.05
 
60-64
 
7.44
7.44
 
55-59
 
8.08
7.82
 
50-54
 
8.57
7.05
 
45-49
 
6.59
6.48
 
40-44
 
6.13
6.20
 
35-39
 
5.94
6.25
 
30-34
 
4.70
7.20
 
25-29
 
4.64
6.06
 
20-24
 
4.78
4.87
 
15-19
 
4.56
4.01
 
10-14
 
4.27
4.06
 
5-9
 
3.34
3.29
 
0-4
 
2.65
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.820 etxebizitza zeuden: 4.270 (% 73,4) okupatuta eta 1.550 (% 26,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,4 jabetzan zeuden, % 12,9 alokairuan eta % 6,8 beste titulu batekin.

5.820etxebizitza (2021)
4.270okupatuak
1.550hutsik (% 26,6)

Erabilera (2021)

4.270
1.550
Okupatuak (4.270)Hutsik edo ez-okupatuak (1.550)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,4
12,9
Jabetzan (80,4)Alokairuan (12,9)Beste titulu batekin (6,8)

2024an 4.351 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.436 (% 33) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

4.351etxegune (2024)
1.436pertsona bakarrekoak (% 33)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.436
2 kide1.139
3 kide894
4 kide667
5 kide edo gehiago215

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]