Edukira joan

Mermuth

Mermuth
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Renania-Palatinatua
LandkreisRhein-Hunsrück-Kreis
Posta kodea56283
Udalerri kodea07140093
Geografia
Koordenatuak50°10′17″N 7°29′02″E / 50.1714°N 7.4839°E / 50.1714; 7.4839
Mapa
Azalera4,92 km²
Altitudea440 m
MugakideakBoppard eta Beulich
Demografia
Biztanleria231 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 112 (%48,5) (%51,5) 119 alt_right
Dentsitatea47 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06745
MatrikulaSIM
emmelshausen.de

Mermuth Alemaniako udalerria da. Renania-Palatinatua estatuan kokatuta dago, Rhein-Hunsrück barrutian. Azken zentsuaren arabera 231 biztanle zituen 4,9 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 233 biztanle zituen: 118 gizonezko (% 50,6) eta 115 emakumezko (% 49,4); 100 emakumeko 102,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 9,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 30,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 2,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 29,6 ezkongabeak ziren eta % 53,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea2312342372402432462491970198019902000201020202030MermuthBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 114 gizon, 118 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.65
 
75+
 
10.17
21.05
 
65-74
 
20.34
30.70
 
50-64
 
31.36
12.28
 
40-49
 
11.02
7.02
 
30-39
 
2.54
3.51
 
25-29
 
4.24
7.89
 
18-24
 
10.17
0.00
 
15-17
 
3.39
5.26
 
6-14
 
6.78
0.00
 
3-5
 
0.00
2.63
 
0-2
 
0.00
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 90,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 8,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 90,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

210
20
Migrazio-jatorririk gabe (210)Migrazio-jatorri osoa (20)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 121 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (91, % 75,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 133,75 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 3,84 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 7,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 78,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

121etxebizitza
133,75 m²batez besteko azalera
3,84 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

91
21
11
Jabetzan (91)Alokairuan (21)Hutsik (11)
% 7,8hutsik dauden tasa
% 78,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (40). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (21); eraikin guztien % 85,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (112 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra3
2 gela3
3 gela3
4 gela26
5 gela20
6 gela28
7 gela edo gehiago40

Eraikuntza garaia

1919 aurretik21
1919-194912
1950-195913
1960-196915
1970-19798
1980-198920
1990-199921
2000-200912
2010-20153
2016 eta geroago3

Berogailu mota

112
Berogailu zentrala (Zentralheizung) (112)Labe indibiduala (5)Berogailurik gabe (7)

Guztira 103 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (98, % 95,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (88).[3] Guztira 103 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (49, % 47,6). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabarik gabe ziren (50, % 48,5).[4]

103bizitegi-eraikin
103etxegune

Eraikin mota

98
Etxe bakartua (98)Bestelako eraikin mota (3)

Etxebizitza kopurua eraikineko

88
12
Etxebizitza bakarra (88)2 etxebizitza (12)3-6 etxebizitza (4)

Etxegunearen tamaina

23
49
16
13
Pertsona bakarra (23)2 pertsona (49)3 pertsona (16)4 pertsona (13)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]