Edukira joan

Bad Berleburg

Bad Berleburg
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaArnsberg
Rural district of North Rhine-WestphaliaSiegen-Wittgenstein
Posta kodea57319
Udalerri kodea05970004
Geografia
Koordenatuak51°03′N 8°24′E / 51.05°N 8.4°E / 51.05; 8.4
Mapa
Azalera275,52 km²
Altitudea420 m
MugakideakHallenberg, Winterberg, Schmallenberg, Bad Laasphe eta Erndtebrück
Demografia
Biztanleria18.251 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 9.185 (%50,3) (%49,7) 9.066 alt_right
Dentsitatea66 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02751
bad-berleburg.de

Bad Berleburg Alemaniako hiri-udalerri bat da, Ipar Renania-Westfalia estatuan. Azken zentsuaren arabera 18.251 biztanle zituen, 275,5 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 18.358 biztanle zituen: 9.107 gizonezko (% 49,6) eta 9.252 emakumezko (% 50,4); 100 emakumeko 98,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 36,7 ezkongabeak ziren eta % 46,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea18.00018.50019.00019.50020.00020.5001970198019902000201020202030Bad BerleburgBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.104 gizon, 9.256 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.34
 
75+
 
12.83
12.77
 
65-74
 
13.36
25.01
 
50-64
 
25.19
11.98
 
40-49
 
11.15
11.73
 
30-39
 
11.06
5.05
 
25-29
 
4.80
6.87
 
18-24
 
6.40
3.38
 
15-17
 
2.64
8.49
 
6-14
 
7.64
2.84
 
3-5
 
2.45
2.53
 
0-2
 
2.47
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 85,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 13,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,1 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

15.722
2.446
Migrazio-jatorririk gabe (15.722)Migrazio-jatorri osoa (2.446)Migrazio-jatorri partziala (188)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 9.217 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.452, % 59,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 113,45 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,51 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 63,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

9.217etxebizitza
113,45 m²batez besteko azalera
5,51 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.452
3.174
Jabetzan (5.452)Alokairuan (3.174)Aisialdikoa (128)Hutsik (465)
% 5,0hutsik dauden tasa
% 63,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (2.343). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.838); eraikin guztien % 91,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (8.117 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra98
2 gela435
3 gela1.371
4 gela2.150
5 gela1.661
6 gela1.169
7 gela edo gehiago2.343

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.838
1919-1949782
1950-19591.093
1960-19691.700
1970-19791.326
1980-1989692
1990-19991.021
2000-2009505
2010-2015120
2016 eta geroago139

Berogailu mota

8.117
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (120)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (276)Bloke-berogailua (Blockheizung) (47)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (8.117)Labe indibiduala (617)Berogailurik gabe (42)

Guztira 5.748 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.951, % 86,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.704).[3] Guztira 8.360 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.075, % 36,8).[4]

5.748bizitegi-eraikin
8.360etxegune

Eraikin mota

4.951
Etxe bakartua (4.951)Etxe atxikia (bikoitza) (441)Ilarako etxea (198)Bestelako eraikin mota (164)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.704
1.390
587
Etxebizitza bakarra (3.704)2 etxebizitza (1.390)3-6 etxebizitza (587)7-12 etxebizitza (63)13 etxebizitza edo gehiago (4)

Etxegunearen tamaina

3.075
2.701
1.212
897
Pertsona bakarra (3.075)2 pertsona (2.701)3 pertsona (1.212)4 pertsona (897)5 pertsona (289)6 pertsona (183)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]