Edukira joan

Schmallenberg

Schmallenberg
medium-sized district town (en) Itzuli
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaArnsberg
Rural district of North Rhine-WestphaliaHochsauerlandkreis
AlkateaBurkhard König
Posta kodea57392
Udalerri kodea05958040
Geografia
Koordenatuak51°09′13″N 8°17′07″E / 51.1536°N 8.2853°E / 51.1536; 8.2853
Mapa
Azalera303,1 km²
Altitudea381 m
MugakideakWinterberg eta Bad Berleburg
Demografia
Biztanleria24.728 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 12.272 (%49,6) (%50,4) 12.456 alt_right
Dentsitatea82 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02725, 02971, 02972, 02974, 02975, 02977
Hiri senidetuakWimereux eta Burgess Hill
MatrikulaHSK
schmallenberg.de

Schmallenberg Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Hochsauerland barrutian. Azken zentsuaren arabera 24.728 biztanle zituen 303,1 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 24.518 biztanle zituen: 12.353 gizonezko (% 50,4) eta 12.168 emakumezko (% 49,6); 100 emakumeko 101,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,2 ezkongabeak ziren eta % 45,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea24.70024.80024.90025.00025.10025.20025.3001970198019902000201020202030SchmallenbergBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 12.352 gizon, 12.176 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.86
 
75+
 
13.35
11.11
 
65-74
 
11.40
24.47
 
50-64
 
25.16
12.28
 
40-49
 
12.07
12.18
 
30-39
 
10.76
6.44
 
25-29
 
5.20
7.89
 
18-24
 
6.21
3.17
 
15-17
 
3.09
8.43
 
6-14
 
7.70
2.54
 
3-5
 
2.73
2.64
 
0-2
 
2.33
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 86,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 12,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 89,0 beraiek etorritakoak ziren eta % 10,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

21.107
3.168
Migrazio-jatorririk gabe (21.107)Migrazio-jatorri osoa (3.168)Migrazio-jatorri partziala (243)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 11.995 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.574, % 54,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 112,9 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,22 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,7 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 59,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

11.995etxebizitza
112,9 m²batez besteko azalera
5,22 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.574
4.682
Jabetzan (6.574)Alokairuan (4.682)Aisialdikoa (301)Hutsik (440)
% 3,7hutsik dauden tasa
% 59,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (2.828). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (2.144); eraikin guztien % 90,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (10.097 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra139
2 gela926
3 gela2.028
4 gela2.310
5 gela2.152
6 gela1.614
7 gela edo gehiago2.828

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.595
1919-1949995
1950-19591.276
1960-19692.036
1970-19792.144
1980-19891.180
1990-19991.572
2000-2009781
2010-2015137
2016 eta geroago279

Berogailu mota

984
10.097
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (267)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (984)Bloke-berogailua (Blockheizung) (117)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (10.097)Labe indibiduala (478)Berogailurik gabe (52)

Guztira 7.034 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.039, % 85,9). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.092).[3] Guztira 11.150 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (4.483, % 40,2).[4]

7.034bizitegi-eraikin
11.150etxegune

Eraikin mota

6.039
Etxe bakartua (6.039)Etxe atxikia (bikoitza) (489)Ilarako etxea (307)Bestelako eraikin mota (191)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.092
1.991
821
Etxebizitza bakarra (4.092)2 etxebizitza (1.991)3-6 etxebizitza (821)7-12 etxebizitza (115)13 etxebizitza edo gehiago (15)

Etxegunearen tamaina

4.483
3.338
1.468
1.216
Pertsona bakarra (4.483)2 pertsona (3.338)3 pertsona (1.468)4 pertsona (1.216)5 pertsona (446)6 pertsona (197)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]